To rok – jak to już wcześniej bywało, proponujący wydarzenia, niekoniecznie odnoszące się wprost do patrona festiwalu. Teatr Szczęście i jego szef Andrzej Talkowski przenieśli publiczność w świat nierealny, ale pełen szczęścia. I to na nutę kabaretową, jakże bliską Markowi Grechucie, który zaczynał swą karierę w Kabarecie Anawa. W czasie owego festiwalu, widzowie zostali zaproszeni nawet na wykład, który przeniósł ich w czasy muzycznego Krakowa środka lat 50 – tych.
A z zupełnej klasyki festiwalowej: koncert duetu Leszko&Piątek. To jedni z najlepszych obecnie interpretatorów piosenek z repertuaru MG. Korowód wokół Rynku, mający tak krótką tradycję w ramach GFK, będzie zapewne towarzyszył festiwalowi już po wsze czasy.
I najhuczniejszy koncert – Gala Finałowa w największej Sali ICE Kraków, z plejadą gwiazd, a każda będąca w swoim, niepowtarzalnym stylu. Koncert zakończony efektem rzadko spotykanym na krajowych estradach, czyli objawieniem się znienacka wizerunku Marka Grechuty w finale gali.
Rok 2016 obrodził również w wiele okołofestiwalowych materiałów wideo. Danuta Grechuta udzieliła pierwszego od kilku lat obszernego wywiadu telewizyjnego, w którym opowiedziała między innymi o wspólnym życiu z Mistrzem Grechutą, produkcji Grechuta Festival i książce „Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty” przygotowanej razem z Jakubem Baranem. Wywiad ilustrują fragmenty słuchowiska, w którym fragmenty książki czyta Magdalena Różczka. Całe słuchowisko znajdziecie tutaj.
Zobaczcie rozmowy z wybranymi artystami, którzy wystąpili podczas Gali Finałowej Grechuta Festival 2016.
Okrągła, 70 rocznica urodzin Marka Grechuty, była wyjątkowa w historii GFK, także za sprawą nawiązania współpracy z ICE Kraków, a co za tym idzie – wspólnej produkcji Gali Finałowej. Plejada gwiazd, niesamowite oświetlenie oraz wizualizacje i realizacja kamerowa. W efekcie, nie bez dumy, możemy donieść, iż spektakl ów zakończył się owacją na stojąco, od tej pory całkiem często kończącą Gale Finałowe GF w Krakowie oraz Świnoujściu.
Festiwal był najbogatszy programowo w historii. Reprezentowanym przez różne sztuki: malarstwo (Jacek Sroka), wizuale (Jarek Migoń), dziennikarstwo(Jakub Baran), metaloplastykę (Anna Godlewska), muzykę (Karolina Leszko, Łukasz Jemioła, Paweł Piątek, zespół Katedra), filmową (filmy o Marku Grechucie).
To także rok debiutu Korowodu wokół Rynku Głównego w Krakowie, poprowadzonego przez Orkiestrę Reprezentacyjną AGH.
Grechuta Festival 2014 przyniósł nowy pomysł na Galę Finałową. Było to zaproszenie na koncert, a mówiąc precyzyjniej – na spektakl muzyczny. Soliści, zespoły, młodzi filharmonicy – na scenie: Anna Maria Jopek, Kuba Badach, Kroke, Motion Trio, Karolina Leszko, Monika Jakowczuk, Paweł Piątek, Krakowska Młoda Filharmonia.
Na ekranach wizuale, malarstwo, archiwalne zdjęcia, fragmenty filmów, dowcipne animacje. Do tego sensualna poezja Leśmiana i obraz z pięciu kamer oraz gra świateł. Całość, która w recenzji Dziennika Polskiego doczekała się oceny: „Gala na miarę talentu Marka Grechuty”.
Rok 2014 pozostał w pamięci także z powodu innego, wyjątkowego wydarzenia. Nadania amfiteatrowi w Świnoujściu imienia Marka Grechuty. W sierpniu owego roku odbyła się uroczystość, będącą prapoczątkiem letniej edycji festiwalu – Grechuta Festival Świnoujście. Dzień zakończył niezwykły koncert „Ocalić od zapomnienia”.
Wystąpili:
Zobacz obszerne fragmenty koncertu „Ocalić od zapomnienia”.
Zobacz archiwalne serwisy pozostałych edycji Grechuta Festival Świnoujście:
Grechuta Festival 2013 był festiwalem na rock and rollową nutę. Najlepszym dowodem na to jest zwycięzca Konkursu Interpretacje – Zespół Black Jack, który na co dzień grał ówcześnie hard rocka. Z kolei główne gwiazdy Gali Finałowej – Ania Rusowicz i Maciej Maleńczuk to klasyczni reprezentanci polskiego rock’n’rolla. Jak się okazało ostrzejsze interpretacje utworów Marka Grechuty przypadły do gustu zarówno publiczności jak i jury Grechuta Festival 2013. Idealnie wpisały się także w założenia festiwalu, który z każdą edycją ma odkrywać nowe brzmienia utworów Mistrza Grechuty.
Z istotnych nowości należy wymienić, że w 2013 roku do kategorii nagród przyznawanych w ramach Konkursu Interpretacje dołączyła Nagroda Internautów. Jej zdobywcę – Zespół Katedra – wyłoniono w drodze facebookowego głosowania. Było to możliwe, ponieważ 1 sierpnia 2013 ruszył oficjalny profil Marka Grechuty w serwisie Facebook (facebook.com/MarekGrechutaOfficial).
Z przyczyn niezależnych od organizatorów Grechuta Festival 2012 nie doszedł do skutku. W rocznicę odejścia Marka Grechuty – 9 października 2012 – w piwnicach Hotelu pod Różą w Krakowie spotkali się przyjaciele, artyści i osoby bliskie Markowi Grechucie.
W programie „Wieczoru pod Różą” usłyszeliśmy i zobaczyliśmy recitale: Andrzeja i Jacka Zielińskich – liderów zespołu Skaldowie, Grzegorza Turnau, Wojciecha Majewskiego oraz Karoliny Leszko z akompaniamentem fortepianowym Pawła Piątka.
Ponadto swoje wiersze przeczytał Leszek Aleksander Moczulski zaś anegdoty wygłosili członkowie Kabaretu Anawa: Jan Kanty Pawluśkiewicz, Marek Czuryło oraz Michał Pawluśkiewicz. Wieczór poprowadzili Danuta Grechuta i Jakub Baran.
Festiwal odbył się po raz pierwszy w I rocznicę odejścia Marka Grechuty. Od początku funkcję Opiekun Artystycznej GF pełni Danuta Grechuta, która zaprosiła do współpracy – między innymi: Jana Kantego-Pawluśkiewicza, Grzegorz Turnau, Artura Rojka, Zbigniewa Preisnera, Stanisława Soykę, Zbigniewa Wodeckiego czy Edytę Geppert.
Festiwal odbywał się w Krakowie, jednak część wydarzeń festiwalowych organizowana była również w Warszawie.
Konkurs „Interpretacje”, najważniejszy element Festiwalu, w którym młodzi artyści wykonywali piosenki z repertuaru Marka Grechuty, od początku cieszył się zainteresowaniem tak wykonawców, jak i publiczności.